Czy można kupić pierścionek "na oko"?
Rozmiar pierścionka to problem, który dosłownie nie daje spać potencjalnym narzeczonym. Zgodnie z tradycją oświadczyny i uroczyste wręczenie pierścionka powinny być niespodzianką. Wszelkie przymiarki nie wchodzą w grę. Pozostaje dyskretny wywiad lub niepostrzeżone "wypożyczenie" biżuterii aktualnie noszonej przez narzeczoną. W związku z tym po zapytaniu przez jubilera o rozmiar pierścionka w większości przypadków zapada krępująca cisza. Oczywiście można próbować nabyć pierścionek o rozmiarze zbliżonym do idealnego i poprosić sprzedawcę o poradę, ale niestety nie można tu zastosować żadnej zasady. Osoby niższe, drobniejsze prawdopodobnie będą miały mniejszy rozmiar, ale na przykład mogą mieć nieco grubsze stawy. Wprost przeciwnie, osoby wyższe i większe mogą mieć wyjątkowo szczupłe palce. Pozostaje więc kupić ten, którego rozmiar wydaje się najbardziej odpowiedni i liczyć się z ewentualnym zmniejszeniem lub zwiększeniem rozmiaru pierścionka. Wiele salonów jubilerskich, sprzedając pierścionek zaręczynowy zmianę rozmiaru oferuje w cenie zakupu. Z dwojga złego lepiej zdecydować się na większy rozmiar. Po pierwsze w niektórych przypadkach zmniejszenie pierścionka zaręczynowego będzie łatwiejsze od powiększenia. Po drugie zbyt duży będzie można podczas ceremonii włożyć na palec. Trudno wyobrazić sobie sytuację, gdy szczęśliwa narzeczona nie będzie mogła wcisnąć pierścionka na palec. Następnym przypadkiem, kiedy korekta rozmiaru staje się konieczna jest zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała co zawsze wiąże się ze zmianą obwodu palców. Zmniejszenie lub zwiększenie pierścionka przyda się również w przypadku otrzymania w prezencie lub odziedziczenia pamiątek rodzinnych. Są to nierzadko przedmioty o znacznej wartości – nie tylko finansowej, ale artystycznej i emocjonalnej. Dzięki umiejętnej korekcie rozmiaru będą się mogły nimi cieszyć kolejne pokolenia.
O ile rozmiarów można zmniejszyć pierścionek?
Ani powiększenie ani zmniejszenie pierścionka nie należy do najtrudniejszych usług jubilerskich. Pod jednym warunkiem – musi być przeprowadzone przez mistrza jubilerskiego w profesjonalnym zakładzie. Wszelkie "domowe" sposoby jak i zainspirowane efektownymi filmikami w Internecie lepiej potraktować z dużym przymrużeniem oka. W najlepszym wypadku nie okażą się skuteczne, w nieco gorszym zakończą się uszkodzeniem cennej biżuterii, a w najgorszym jej całkowitym zniszczeniem. Ze zmniejszeniem pierścionka raczej nie da sobie rady znajoma "złota rączka". Zabieg ten wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, ale specjalnych przyrządów używanych wyłącznie przez jubilerów.
Jak w praktyce wygląda zmniejszenie pierścionka?
Korekta rozmiaru pierścionka jest najłatwiejsza, kiedy kamień osadzony jest na prostej obrączce. W takim wypadku stosuje się dwie techniki – przy niewielkim zmniejszeniu obrączki jest to tak zwane ściskanie za pomocą specjalnego urządzenia. Jeżeli różnica w rozmiarach jest większa jubiler wytnie kawałek kruszcu i precyzyjnie zlutuje krawędzie. Nie należy się obawiać, że po tym zabiegu pozostanie jakikolwiek ślad lub rysa. Fachowo wykonane zmniejszenie pierścionka nie zostawia żadnych śladów i nie da się dostrzec w żaden sposób.
A czy każdy pierścionek można powiększyć?
Minimalnej korekty można dokonać przez rozciąganie. Stosowanie tej metody do większej zmiany rozmiaru jest niewskazane ponieważ mogłoby doprowadzić do przerwania obrączki. Większych zmian dokonuje się za pomocą rozwalcowania obrączki. Jeżeli rozmiar znacznie różni się od oczekiwanego jubiler dokonuje wstawki – przecina obrączkę i wstawia kawałek kruszcu. Oczywiście musi być to złoto dokładnie tej samej próby jak powiększana obrączka. Podobnie jak w przypadku zmniejszenia pierścionka po zabiegu tym nie pozostaną żadne ślady.
Kiedy zmniejszenie pierścionka jest trudniejsze?
Jeżeli kamień nie jest osadzony na prostej i gładkiej obrączce jubiler będzie musiał zachować ciągłość wzoru. Jest to zadanie wymagające precyzji, ale doświadczony mistrz jubilerski nie będzie z tym miał żadnego problemu. Przy odpowiednich, fachowych umiejętnościach każdy bez wyjątku pierścionek da się zmniejszyć lub powiększyć.
Czy zmiana rozmiaru to duży koszt?
Cena zmniejszenia lub zwiększenia pierścionka zależy od kilku czynników. Pierwszym jest różnica rozmiarów – rozciąganie lub ściskanie będzie najtańszą usługą. Cena wzrośnie przy ingerencji w samą obrączkę – wycinaniu lub wykonaniu wstawki. W przypadku powiększania trzeba będzie doliczyć koszt użytego kruszcu. Najdroższym zabiegiem jest korekta rozmiaru obrączki ozdobionej różnymi ornamentami.
Dlaczego rozmiar pierścionka jest tak ważny?
Do dobrania właściwego rozmiaru warto się starannie przygotować. Grubość palca zmienia się w ciągu doby. Najlepiej mierzyć palec lub obrączkę u jubilera, ponieważ domowe pomiary mogą być obciążone pewnym błędem. Pod działaniem wyższej temperatury, zmęczenia czy infekcji palce puchną i zwiększają swój obwód. Dłuższy pobyt w niskiej temperaturze może przyczynić się do zmniejszenia obwodu. Przyjmuje się, że prawidłowo dobrany pierścionek powinien przechodzi z lekkim oporem przez najgrubszą część palca – najczęściej przez staw. Obrączka o zbyt dużym rozmiarze może po prostu niepostrzeżenie zsunąć się z palca, co grozi utratą cennego przedmiotu. Pierścionek zbyt ciasny może okazać się trudny lub wręcz niemożliwy do zdjęcia. Kiedy pierścionek zaklinuje się na palcu może zablokować dopływ krwi, co na dłuższą metę może być naprawdę niebezpieczne. Zaklinowany pierścionek można próbować zdjąć natłuszczając palec mydłem lub powszechnie dostępnymi w domu tłuszczami, schładzając palec lodem lub zastosować popularną metodę z nitką. Jeżeli te sposoby nie pomagają trzeba jak najszybciej udać się do zakładu jubilerskiego. Za pomocą specjalnych narzędzi jubiler przetnie obrączkę. Nie należy obawiać się zniszczenia biżuterii – tak jak w przypadku zmniejszenia lub powiększenia pierścionka naprawa nie pozostawi żadnych widocznych śladów.
Koniecznie sprawdź naszą ofertę złotych pierścionków.