
Co oznacza próba złota?
Pierścień z "czystego złota" występuje tylko w baśniach. W rzeczywistości złoto używane do produkcji biżuterii jest stopem metali zawierającym w swoim składzie mniej lub więcej cennego kruszcu. Próba oznacza zawartość czystego złota w stopie. W wyrobach jubilerskich występują zazwyczaj 3 próby złota – 333, 585 i 750 – ta ostatnia najrzadziej. Niekiedy można spotkać się z biżuterią o próbie 583 – szczególnie w popularnych latach 70-tych i 80-tych pierścionkach ze Związku Radzieckiego - obecnie nie jest stosowana. Najlepsza próba złota, a zarazem najczęściej wybierana na całym świecie to próba 585, a więc zawierająca 58,5 procenta czystego złota w gotowym wyrobie lub inaczej – 585 gramów złota w 1000 gramów produktu.
Śmiało można użyć dosłownej w tym wypadku przenośni, że stanowi prawdziwy "złoty środek" pomiędzy wyrobami z próbą 333 a 750. Złoto próby 750 jest zbyt miękkie i plastyczne, aby pierścionek lub obrączkę nosić na co dzień. Szybko ulegnie zarysowaniom lub wgnieceniom. Biżuteria z takiego złota musi być użytkowana ze szczególną ostrożnością i nadaje się wyłącznie do sporadycznego noszenia na specjalne okazje – na przykład do kreacji wieczorowej. Jak widać opinie, że "najlepsza próba złota to próba najwyższa", niekoniecznie sprawdzają się w praktyce.
Próba złota 333 a 585
Złoto o próbie 333 jest tańsze i stosunkowo twarde. Stosuje się go do wyrobów używanych codziennie, podczas pracy – na przykład do obrączek i spinek do mankietów.
Niestety ze względu na wysoką zawartość innych metali biżuteria o próbie 333 ulega odbarwieniom i z czasem śniedzieje, jest również dość podatna na uszkodzenia.
Dlatego najlepszą próbą złota na obrączkę, pierścionek zaręczynowy lub łańcuszek jest 585. Złoto o tej próbie, zwane również złotem 14-karatowym charakteryzuje się eleganckim, trwałym blaskiem i nawet wprawne oko nie odróżni go od wyższej próby 750. Normalnie użytkowane przetrwa w doskonałym stanie nawet przez kilkadziesiąt lat.
Jaka jest najlepsza próba złota na łańcuszek?
Łańcuszek to część biżuterii, która szczególnie narażona jest na uszkodzenia mechaniczne, najczęściej na zerwanie przy nieumiejętnym zakładaniu lub zaczepieniu. Dlatego idealnym wyjściem jest tutaj zastosowanie próby 585, która łączy ze sobą wytrzymałość i elastyczność.
Coraz więcej osób uskarża się obecnie na alergie i podrażnienia skóry. Ponad 50% zawartości czystego złota nie powoduje tego typu zagrożenia w przeciwieństwie do próby 333, gdzie wchodzące w jej skład metale mogą być przyczyną reakcji alergicznych. Łańcuszek o próbie 585 nie ciemnieje i nie śniedzieje nawet w przypadku ciągłego kontaktu ze skórą.
Koniecznie sprawdź naszą ofertę:
Pierścionek zaręczynowy, a próba złota
Pierścionek zaręczynowy to najważniejszy, upominek głęboko zakorzeniony w naszej kulturze – symbolizuje miłość i decyzję o wspólnym pożyciu. Jako kamień tradycyjnie wybiera się brylant, nawet jeśli ma być niewielki i niezbyt kosztowny. Charakterystyczny, brylantowy blask wymaga odpowiedniej oprawy. Dlatego najlepsza próba złota na pierścionek zaręczynowy to 585.
Tak pierścionek przez długie lata zachowa elegancki wygląd i wyłączając ekstremalne sytuacje takie jak ciężka praca fizyczna z użyciem dłoni lub działanie mocnych chemikaliów można cieszyć się nim na co dzień, a po latach stanie się cenną, rodzinną pamiątką.
Jakie złoto jest najlepsze na obrączki ślubne?
Przed zakupem należy zastanowić się w jaki sposób będą użytkowane. Większość małżeństw nosi obrączki na co dzień, zdejmując je sporadycznie do pracy fizycznej, sprzątania i tym podobnych czynności. Dlatego muszą być stosunkowo wytrzymałe z jednoczesnym zachowaniem pełnego blasku i eleganckiej prezencji. W tym wypadku najlepsza próba złota na obrączki to 585. Warto dodać, że tę próbę mogą także posiadać wyroby z modnego, białego złota. Obrączki o próbie 585 doskonale nadają się do wykonania pamiątkowego grawerunku.
Sprawdź naszą ofertę złotych obrączek.
Jak rozpoznać próbę złota?
Wszelkie popularne w Internecie opinie, że można zrobić to w warunkach domowego eksperymentu należy potraktować z dużym przymrużeniem oka. Próba złota powinna być wyraźnie wybita na produkcie i można ją odczytać przy pomocy lupy. Należy jednak liczyć się z tym, że w zależności od okresu i kraju, z którego biżuteria pochodzi występuje wiele wzorów prób, które będzie w stanie odczytać jedynie profesjonalista. Niewyraźna lub starta próba złota może oznaczać także wyrób sfałszowany. Dlatego najlepiej unikać "okazyjnych" zakupów od osób prywatnych, z ogłoszeń i portali aukcyjnych, a zapewnienie sprzedawcy, że jest to najlepsza próba złota potraktować z dużą rezerwą. Nowe wyroby jubilerskie najlepiej kupować w znanych, oficjalnie działających firmach. W przypadku zakupu biżuterii używanej należy przed dokonaniem transakcji sprawdzić próbę, wyłącznie u jubilera posiadającego dyplom mistrzowski. Według obowiązującego prawa nie jest zabronione posiadanie złotej biżuterii bez oznaczenia próby, natomiast wprowadzane do oficjalnej sprzedaży wyroby ze złota muszą posiadać oznaczenie wybite przez państwowy Urząd Probierczy.
Zobacz naszą ofertę biżuterii ze złota.