🚚 Darmowa dostawa dla zamówień od 200 zł 🏷️ Przy zakupie powyżej 500 zł RABAT 5%, powyżej 1000 zł RABAT 10%

Srebrny krzyżyk męski to ozdoba uniwersalna i ponadczasowa. Symbolizuje przynależność do kultury i wspólnoty chrześcijańskiej i trudno traktować go jako tylko jako zwykłą biżuterię. Chętnie noszony jest przez panów, którym konserwatywne poglądy na męską stylizację nie pozwalają na żadne ozdoby oprócz obrączki, zegarka, ewentualnie spinek do mankietów. Jest doskonałym prezentem na ważne uroczystości i rocznice religijne.

Srebrne krzyżyki męskie

Krzyż jako męska ozdoba

Noszony jest już od czasów Chrystusa. Zastąpił pierwszy, chrześcijański symbol czyli rybę. W starożytnym Rzymie początkowo noszony był w ukryciu pod szatą, aby uniknąć prześladowania. Wraz z rozkwitem chrześcijaństwa noszony na szyi krzyż stał się najbardziej uniwersalnym i rozpoznawanym symbolem i dowodem wiary. Duży, bogato zdobiony krzyż, często wysadzany szlachetnymi kamieniami i misternie zdobiony nosili królowie, książęta, arystokraci i wysocy rangą duchowni. O wiele skromniejsze srebrne krzyżyki męskie nosili przedstawiciele niższych stanów. Wykonane ze srebra lub tańszych metali stanowiły niejako dokument zaświadczający, że jego posiadacz jest na pewno chrześcijaninem. W czasie burzliwych dziejów Polski, w czasach zaborów, wojen i okupacji krzyż był również narodowym symbolem patriotyzmu i solidarności z walczącymi o wolność i niepodległość.

Jak się powinno nosić srebrny krzyżyk męski?

Srebrny krzyżyk z łańcuszkiem wybierany jest przez panów ceniących sobie klasyczną elegancję. Złoty uważają za zbyt rzucający się w oczy, a metale i tworzywa sztuczne uważają za nieodpowiednie dla prawdziwie eleganckiego gentlemana. Najlepiej prezentuje się srebro próby 925. Jest lśniące, odporne na uszkodzenia mechaniczne i najmniej podatne na czernienie. Dodatkowo srebro próby 925 może być pokryte metalem szlachetnym – rodem. Rodowane srebro prezentuje się nie gorzej niż białe złoto, a także nie ciemnieje i nie wywołuje podrażnień skóry nawet u osób ze skłonnościami do alergii. Klasyczny srebrny krzyżyk męski na łańcuszku zazwyczaj nosi się przy ciele, pod koszulą. Większy masywniejszy stylizowany krzyż można nosić również na wierzchu. Taki styl wybierany jest chętnie przez artystów i osoby, które na co dzień nie muszą stosować formalnych stylizacji. Jako symbol wiary krzyż nosimy bez innych wisiorków na tym samym łańcuszku. Ważny jest dobór krzyżyka i łańcuszka – delikatny i lżejszy dobrze skomponuje się z cienkim, subtelnym łańcuszkiem, a masywniejszy i większy krzyż z cięższym łańcuszkiem o grubych ogniwach. Większość osób krzyżyk nosi codziennie, praktycznie bez przerwy. Warto jednak zdejmować go do snu, do kąpieli i przy uprawianiu sportów. Dłużej zachowa swój blask i nie wystąpi ryzyko zerwania łańcuszka i zagubienia cennej ozdoby.

Czy wypada kupić krzyżyk na prezent?

Srebrny krzyżyk męski to świetny pomysł na prezent. Można kupić go na chrzest, z okazji pierwszej komunii świętej czy bierzmowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kupić krzyżyk także osobie dorosłej. Dla dziecka najodpowiedniejszy będzie niewielki delikatny, taki, żeby mogło go nosić. Dla starszego raczej duży i masywniejszy. Ważne, aby wykonany był ze srebra o próbie 925. Niewiele więcej wydamy na rodowany, którego trwałość jest znacznie większa. Tego typu upominek warto kupić jako komplet – od razu z łańcuszkiem, aby obdarowany mógł go od razu założyć na szyję. Warto taki zestaw zapakować w eleganckie pudełeczko z wygrawerowaną dedykacją. Dobrze dobrany srebrny krzyżyk męski wysokiej jakości to pamiątka, która przetrwa całe lata i może zostać przekazana nawet kolejnym pokoleniom.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium