W dawnej Polsce sygnet przeznaczony był dla mężczyzn stanu szlacheckiego. Ozdobiony herbem stanowił nie tylko ozdobę. Odciskając herbowy sygnet złoty męski w laku pieczętowano ważne dokumenty i listy. W XIX i XX wieku stał się symbolem eleganckiego mężczyzny. Sygnety nosili sławni aktorzy, businessmani, pisarze i piosenkarze. Sygnety męskie ze złota najczęściej nosi się do garnituru, ale współczesna moda nie zna granic. Można uświetnić nimi praktycznie każdą stylizację.
Jak nosić sygnet złoty męski?
Wykonany ze szlachetnego złota próby 585 sygnet to wytworna i elegancka ozdoba. Istnieje szereg zwyczajów i przesądów, na którym palcu nosi się sygnet, ale dzisiaj nie mają one większego znaczenia. O wiele ważniejsze jest do jakiej stylizacji go dobrać. Decydując się na noszenie sygnetów męskich ze złota należy szczególną uwagę zwrócić na inne dodatki. Do złotego sygnetu nosimy wyłącznie złote spinki do mankietów. Jeżeli nosimy srebrne dodatki to należy postarać się o sygnet z białego złota lub łączący tradycyjne złoto z białym. Do sygnetu najlepiej pasuje zegarek w złotej kopercie na klasycznym skórzanym pasku. Do garnituru lub marynarki pasują złote sygnety męskie o prostym, nawet minimalistycznym wzorze. Dobrze sprawdzi się czarne oczko z onyksu, kamienia uważanego za symbol siły i wytrwałości. Złote sygnety męskie z błyszczącymi wstawkami lepiej sprawdzą się przy mniej oficjalnych ubiorach.
Jak wybierać złote sygnety męskie?
Przede wszystkim należy postawić na szlachetny materiał w postaci złota o próbie 585. Prezentuje się ono bardzo efektownie, a przy tym jest odporne na mechaniczne uszkodzenia – ścieranie, co w przypadku pierścionka noszonego na co dzień ma duże znaczenie. Złote sygnety męskie często oferowane są przez ogłoszenia prywatnych osób jako "herbowy sygnet dziadka". Zakup tego rodzaju biżuterii łączy się ze znacznym ryzykiem – można trafić na wyrób pozłacany lub imitację. Dlatego najbezpieczniej kupować je w oficjalnie działających renomowanych sklepach lub pracowniach mistrzów jubilerstwa. Dla miłośników klasyki najodpowiedniejsze będą sygnety bez oczka, o prostym wzorze. Panowie, którzy pragną pozwolić sobie na więcej fantazji mogą wybrać sygnety z kamieniami od ciemnych począwszy, aż na bardziej przyciągających wzrok błyszczących.
Czy można wręczyć sygnet złoty męski jako prezent?
Na pewno jest to piękny upominek dla bliskiej osoby, ale wybór będzie trudniejszy niż w przypadku tak popularnych męskich akcesoriów jak spinki do mankietów czy złoty łańcuszek na szyję. Po pierwsze warto upewnić się, że obdarowany zechce go nosić. Złoty sygnet męski pomimo wielkiej swobody w modzie i rosnącej popularności męskiej biżuterii pozostaje dość kontrowersyjny. Jeżeli jednak wybierzemy już sygnet na prezent to należy pamiętać, że powinien być wykonany ze złota o wysokiej próbie 585. Kolejnym kryterium wyboru jest rozmiar. Jeżeli nie ma możliwości sprawdzenia tego przed zakupem lepiej kupić nieco większy, aby obdarowany mógł założyć sygnet na palec. Powiększenie lub zmniejszenie rozmiaru nie jest problemem – można to zrobić później w każdym zakładzie jubilerskim. Wybierając sam wzór należy wziąć pod uwagę styl, w jakim ubiera się obdarowana osoba. Złoty sygnet męski to piękna pamiątka, który posłuży na całe lata, a nawet może być przekazana kolejnym pokoleniom.