Jak nosić złotą biżuterię?
Wszystko zależy od stylizacji i okoliczności, ale pewnych zasad warto przestrzegać. Biżuterii złotej nie należy nosić w nadmiarze, zawsze lepiej postawić na jakość, niż na ilość. Nie powinno łączyć się jej z inną biżuterią, szczególnie imitacjami lub akcesoriami pozłacanymi. Decydując się na komplet biżuterii, należy zwrócić uwagę, aby poszczególne elementy pasować do siebie nie tylko stylistyką, ale były wykonane ze złota o tej samej próbie. Do ubiorów na co dzień, do biura czy na popołudnie najlepiej sprawdzą się proste, a nawet minimalistyczne akcesoria. Na specjalne okazje zakładamy modele bogato zdobione, ze szlachetnymi kamieniami lub z lśniącymi cyrkoniami. Złota biżuteria najlepiej zaprezentuje się na gładkich materiałach w ciepłych, pastelowych kolorach lub z czernią i czerwienią. Materiały o wielobarwnych wzorach i złożonej fakturze sprawią, że złoto będzie niedostatecznie widoczne. Gustownie dobrana złota biżuteria pasuje do każdej stylizacji bez wyjątku – począwszy od letniej sukienki na co dzień, poprzez outfit biznesowy, aż do kreacji wieczorowej i ślubnej.
Czy wypada kupować biżuterię złotą na prezent?
Biżuteria złota nie należy do najtańszych dlatego trudno nazwać ją niezobowiązującym upominkiem, chyba, że jest to coś wyjątkowo delikatnego – na przykład złota celebrytka lub malutka
zawieszka damska. W naszej kulturze za najbardziej zobowiązujący prezent uchodzi pierścionek – kojarzy się z zaręczynami i stanowi symbol głębszego uczucia. Złote akcesoria można z powodzeniem podarować osobom bliskim, rodzinie lub przyjaciołom. Może być to również świetny pomysł na upominek składkowy – na przykład dla odchodzącej z pracy lubianej koleżanki. Na prezent zawsze wybieramy złoto o próbie 585, które charakteryzuje się pięknym, typowym dla tego kruszcu blaskiem, a także trwałością i wytrzymałością. Biżuterię zawsze wręczamy w oryginalnych jubilerskich opakowaniach do których można załączyć wygrawerowaną dedykację.
W tym wypadku wybór jest praktycznie nieograniczony. Po ustaleniu wielkości budżetu należy zastanowić się jaki styl preferuje osoba obdarowana i jaki złoty drobiazg najbardziej ją ucieszy. W przypadku, kiedy decydujemy się na pierścionek lub bransoletkę warto znać przybliżony rozmiar. Przy
kolczykach damskich należy upewnić się, czy obdarowana na pewno nosi kolczyki i ma przekłute uszy, a także, jeśli to możliwe, jaki rodzaj zapięcia preferuje. Najbardziej uniwersalne są
złote łańcuszki,
złote zawieszki damskie i
bransoletki. Jeżeli nie jesteśmy pewni jakie wzory lubi obdarowana, lepszym wyborem będzie: złoty łańcuszek z prostą zawieszką lub bez, bransoletka w formie kółka, czy proste kolczyki na sztyfcie. Dla osoby, która lubi wieczorowe okazje, można pokusić się o akcesoria bogato zdobione, z kamieniami szlachetnymi lub cyrkoniami.
Wokół noszenia biżuterii złotej przez mężczyzn narosło wiele mitów i nieporozumień. Jednak czasy się zmieniają i podążający za nowoczesnymi trendami w modzie panowie nie stronią od takich ozdób jak
złote bransoletki męskie,
złote łańcuszki czy
sygnety. Jeżeli wiemy, ze obdarowany nosi w ogóle biżuterię wybór nie będzie aż tak trudny. Dla bardziej konserwatywnych, którzy uważają, że jedyną ozdoba dla mężczyzny może być zegarek i spinki do mankietów, należy wybrać coś bardzo skromnego, nierzucającego się w oczy. Może być to prosta bransoletka męska łączona z czarnym kauczukiem lub łańcuszek pancerka o niezbyt grubych ogniwach, do którego można przypiąć typowo męską zawieszkę jaką jest nieśmiertelnik. Jest duża szansa, że taki elegancki drobiazg przekona obdarowanego, że złota biżuteria nie jest przeznaczona wyłącznie dla raperów i innych artystów. Na prezent dla pana zawsze wybieramy złoto próby 585.
Złoty łańcuszek z medalikiem to zwyczajowy upominek od najbliższych – rodziców, rodziców chrzestnych lub dziadków z okazji chrztu lub pierwszej komunii. Małym dziewczynkom często kupuję się również kolczyki. W przypadku chrztu złoty łańcuszek z medalikiem przeznaczony jest raczej do noszenia "na później", kiedy dziecko osiągnie już wiek szkolny. Dlatego nie warto wybierać tych najmniejszych i najdelikatniejszych – i tak poza samą uroczystością niemowlę nosić go nie będzie. Estetycznie wykonany medalik na łańcuszku próby 585 może stanowić cenną pamiątkę i prezent dosłownie na całe życie. Jeżeli dziecko będzie nosić złoty łańcuszek nie może być on zbyt cienki – grozi zerwaniem i zagubieniem, nie może być również zbyt ciężki i masywny. Pomijając okazje związane z religią, każdy złoty drobiazg uszczęśliwi młodą damę – może być to typowo dziecięca zawieszka z wesołym motywem postaci z bajki, kwiatka lub zwierzątka. Wzorując się na gwiazdach TV i Internetu dziewczynki uwielbiają również złote celebrytki łączone z koralikami i zawieszkami. Równie chętnie noszą specjalnie przeznaczone dla dzieci złote pierścionki. Kolczyki u dzieci budzą liczne kontrowersje. Dlatego przed zakupem złotych kolczyków dla dziewczynki najlepiej skonsultować decyzję z rodzicami.
Jak przechowywać i czyścić złotą biżuterię?
Biżuteria złota powinna być przechowywana w szkatułkach lub pudełeczkach wysłanych miękkim materiałem. Przedmioty nie powinny być wymieszane razem i ocierać się o siebie. Złote akcesoria należy zdejmować do spania, do kąpieli, na basen czy do sauny. Lepiej również nie uprawiać w nich sportów ani nie wykonywać cięższych prac. Chociaż złota biżuteria próby 585 jest stosunkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne, czyścić ją należy jedynie delikatną, specjalną ściereczką, unikając mocnego tarcia. W przypadku większych zabrudzeń warto oddać złoty pierścionek lub naszyjnik do jubilera, który profesjonalnie przywróci mu pierwotny wygląd za niewielką opłatą.