🚚 Darmowa dostawa dla zamówień od 200 zł 🏷️ Przy zakupie powyżej 500 zł RABAT 5%, powyżej 1000 zł RABAT 10%

Złoty różaniec na szyję to naszyjnik o specjalnej wymowie. Różaniec jest dla chrześcijan jednym z najważniejszych symboli wiary i modlitwy. Damski różaniec na szyję można podarować bliskiej osobie jako symbol troski i opieki. Może służyć wyłącznie do modlitwy, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby nosić go na co dzień, tak jak nosi się krzyżyk lub medalik. Szczególnie złoty, wykonany w całości ze złota o próbie 585 stanowi rodzaj eleganckiej, stonowanej biżuterii nie na wszystkie okazje.

Złote różańce

Skąd się wziął zwyczaj noszenia różańca?

Różne źródła historyczne podają nieco inne szczegóły. Jedno jest pewne – historia różańca sięga początku dziejów klasztorów wczesnego chrześcijaństwa. Wówczas mnisi mieli obowiązek cyklicznego odmawiania 50, a nawet 150 modlitw dziennie. Aby się nie pogubić w liczeniu stosowali sznur z supełkami lub koralikami, z których każdy oznaczał jedną modlitwę. W poszczególnych klasztorach zmieniały się zasady, a także ilość modlitw do odmówienia. Współczesna modlitwa różańcowa ukonstytuowała się w XVI wieku, a samo słowo ma 2 znaczenia – różaniec jako sam cykl modlitewny i jako przedmiot symbolizujący modlitwę i pomagający w niej. Osoby zakonne noszą go zazwyczaj przy pasie. Współczesne różańce przyjmują różne formy i wykonywane są z różnych materiałów. Mogą to być specjalne pierścienie, bransoletki, różańce w formie sznura z paciorkami do noszenia w torebce lub w portfelu, a także damskie, złote różańce na szyję.

Jak nosić złoty różaniec na szyję?

Bardziej konserwatywne osoby twierdzą czasami, że różańca nie powinno traktować się jak zwykłego łańcuszka na szyję i że powinno go się używać wyłącznie w czasie modlitwy. Jednak stanowisko kościoła katolickiego absolutnie w żaden sposób nie zabrania noszenia różańca. Wprost przeciwnie, księża zwracają uwagę, że nie należy wstydzić się swojego światopoglądu i przekonań religijnych. Jest to jednak rodzaj manifestacji wiary i nosić się go powinno z właściwym szacunkiem. Różaniec to nie celebrytka i z pewnością założenie go na przyjęcie lub wieczór w klubie do bluzki z dekoltem będzie wyjątkowo w złym guście. Na pewno kobiety mogą nosić złoty różaniec na szyję do eleganckich, spokojnych i wyważonych stylizacji. Z eksponowaniem różańca też należy uważać – nie we wszystkich miejscach - na przykład w pracy, w miejscach kultu religijnego innego niż chrześcijaństwo, czy w towarzystwie osób wyznających inne religie, taka manifestacja może okazać się pewną niezręcznością, a nawet nietaktem. Złoty różaniec na szyję jest bardzo popularny w krajach latynoamerykańskich, ale tam panuje zupełnie odmienne podejście do religii niż w Polsce.

Czy można kupić złoty różaniec na szyję jako prezent?

Z pewnością można, ale lepiej przed zakupem upewnić się, że tego rodzaju prezent, mocno związany z religijnością, będzie obdarowanej osobie odpowiadać. Jest to doskonały pomysł na upominek z okazji chrztu czy pierwszej komunii świętej. Ponieważ złoty różaniec na szyję wykonany ze złota o próbie 585 jest stosunkowo kosztowny, może być to najważniejszy prezent od rodziców chrzestnych, dziadków czy innej, równie bliskiej osoby. Złoty różaniec na szyję to prezent raczej damski – dla mężczyzny lub chłopca zdecydowanie lepszym wyborem będzie łańcuszek z krzyżykiem lub medalikiem. Na prezent z tak ważnej okazji zawsze wybieramy różaniec z prawdziwego złota wyższej próby – najlepiej 585. Wszelkie imitacje, a także metale pozłacane po pierwsze nie są na tyle eleganckie, po drugie nie wytrzymują próby czasu – wycierają się lub ciemnieją. Rangę prezentu podniesie specjalne opakowanie z wygrawerowaną dedykacją w środku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium