Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka lub obrączki?

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka lub obrączki?

Jaki powinien być idealny rozmiar pierścionka?

Rozmiar obrączki lub pierścionka to niełatwy problem. Trudno ustalić go co do milimetra, ponieważ obwód palca zmienia się w różnych warunkach. Palce puchną nieco w takich warunkach jak wysoka temperatura powietrza, zmęczenie na koniec dnia lub po intensywnej pracy albo ćwiczeniach, infekcja lub przeziębienie. Z kolei po dłuższym przebywaniu w niższej temperaturze obwód palca może się zmniejszyć. Dlatego rozmiar pierścionka powinien uwzględniać pewną granicę błędu. Pierścionki lub obrączka o idealnym wymiarze powinna z lekką trudnością przechodzić przez najszerszą część palca i pozwalać na zakładanie i zdejmowanie bez użycia siły. Zbyt duży wymiar obrączki może spowodować jej zsunięcie się, a co za tym idzie zagubienie. Zbyt mały rozmiar pierścionka może po podpuchnięciu palca uniemożliwić jego zdjęcie, a w skrajnych przypadkach zablokować dopływ krwi do palca, co jest niebezpieczne dla zdrowia. Jeżeli wszelkie domowe sposoby zdjęcia zbyt ciasnego pierścionka lub obrączki zawiodą należy udać się do jubilera. Fachowiec za pomocą profesjonalnych narzędzi przetnie obrączkę nie uszkadzając skóry. Nie należy się wówczas obawiać zniszczenia cennej biżuterii – takie cięcie da się naprawić bez pozostawiania żadnych śladów.
Dobierając rozmiar pierścionka należy również zastanowić się na której ręce będzie noszony. Zazwyczaj osoby praworęczne mają nieco grubsze palce prawej ręki w stosunku do rzadziej używanej lewej.

Jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego?

Z pewnością ten problem spędza sen z powiek pragnącym oświadczyć się swojej ukochanej mężczyznom. Wiadomo, że akt poproszenia o ręką przynajmniej częściowo musi wiązać się z zaskoczeniem i niespodzianką, a mierzenie pierścionka przed zakupem absolutnie nie wchodzi w grę!
Nie będzie łatwo trafić idealny rozmiar pierścionka zaręczynowego, ale byłoby prawdziwą katastrofą jeśli nie wejdzie na palec wybranki albo z niego spadnie. Jak sobie z tym poradzić?
Dla kobiety o średniej budowie ciała i przeciętnym wzroście w granicach 165 cm najczęstszy rozmiar pierścionka zaręczynowego to 12-13. Dla drobnej kobiety przeważnie pasować będzie rozmiar 11, dla nieco większej ponad przeciętną od 13 do 17.
Idealnym wyjściem z sytuacji byłoby "wypożyczyć" niepostrzeżenie pierścionek przyszłej narzeczonej i zmierzyć u jubilera lub domowym sposobem. Równie dobrze można spróbować przeprowadzić wywiad w tej sprawie z siostrą lub przyjaciółką wybranej. Jeżeli też sposoby zawodzą warto poprosić o poradę jubilera, który poleci najczęstszy rozmiar pierścionka zaręczynowego po zadaniu kilku pytań.

Jakie są rozmiary pierścionków i obrączek?

Kupując pierścionek z innego źródła niż polski sklep internetowy lub salon jubilerski należy pamiętać, że funkcjonują 3 rodzaje numeracji – europejska, amerykańska i brytyjska. Europejski rozmiar obrączki oblicza się według wzoru:

obwód palca mierzony w milimetrach – 40 = rozmiar

Do pomiaru gotowego pierścionka jubiler używa specjalnego przyrządu w formie zwężającego się trzpienia metalowego, na który zakłada mierzony przedmiot. Palec u jubilera mierzy się za pomocą zestawu metalowych obrączek. Określając rozmiar pierścionka na podstawie pomiaru obwodu palca najlepiej zmierzyć go przed południem, w średniej temperaturze.
Jak ustalić rozmiar pierścionka w domu?

Podobnie jak w zakładzie jubilerskim są 2 podstawowe metody – zmierzyć obwód palca lub zmierzyć sam pierścionek.
Mierząc palec należy owinąć go nitką, miarką krawiecką, tasiemką lub sznurkiem. Powinien on przylegać mniej więcej tak, jak powinien być dopasowany pierścionek. Ten rodzaj pomiaru nie jest do końca precyzyjny – czasami trudno wyczuć czy nitka lub miarka właściwie przylega do palca.
Drugi, bardziej dokładny sposób to pomiar używanego aktualnie pierścionka. Należy zmierzyć jego wewnętrzną średnicę za pomocą linijki, lub o wiele lepiej suwmiarki. Mierząc pierścionek, trzeba liczyć się z tym, że może on nie być idealnie okrągły – lekko odkształcony przyjmuje czasem owalny kształt. Dlatego dla pewności lepiej dokonać 2 lub 3 pomiary.

Jak obliczyć rozmiar pierścionka?

Najłatwiej posłużyć się specjalną tabelą lub tablicą, którą przedstawiliśmy na samym dole artykułu. Można też ustalić rozmiar pierścionka, dokonując samodzielnego obliczenia.
Jeden wzór to wspomniany już powyżej obwód palca mierzony w milimetrach – 40 = rozmiar.
Drugi to obliczenie średnicy na podstawie obwodu palca, a więc średnica x 3,14 i porównanie jej z tabelą.
Wszystkie domowe sposoby nie są idealnie precyzyjne. Na pewno przydadzą się, aby określić na przykład właściwy rozmiar pierścionka zaręczynowego, ale trzeba liczyć się z niewielkim błędem.

A co zrobić jeśli rozmiar pierścionka okaże się niewłaściwy po zakupie ?

Koniecznie należy udać się do zakładu jubilerskiego. Internet pełen jest porad i filmików, jednak domowe sposoby w większości wypadków poskutkują uszkodzeniem lub wręcz zniszczeniem pierścionka.
Jeśli chodzi o niewielkie powiększenie standardowej obrączki jubiler zrobi to na poczekaniu, używając specjalnego urządzenia do "rozciągnięcia". Nieco trudniejszym zabiegiem będzie większe powiększenie lub powiększenie cienkiej i delikatnej obrączki. Wtedy jubiler wstawi kawałek złota. W związku z tym oprócz ceny usługi dojdzie jeszcze niewielki koszt kawałka kruszcu.
Analogicznie przy pomniejszeniu jubiler wytnie kawałek złota. Nie należy obawiać się, że miejsce łączenia będzie widoczne. Dla jubilerskiego mistrza to prosta, rutynowa czynność, która nie pozostawi żadnego widocznego śladu.

Mierzenie rozmiaru pierścionka lub obrączki - krótkie podsumowanie

W praktyce nie sprawdzi się pojęcie "najczęstszy rozmiar pierścionka zaręczynowego" czy "standardowy" .
Pomiaru najlepiej dokonać u jubilera, przymierzając wzory rozmiarów na własny palec, lub mierząc uprzednio dobrze dobrany pierścionek.
Pomiarów domowym sposobem należy dokonywać niezwykle starannie, najlepiej kilka razy, używając precyzyjnego urządzenia do mierzenia – najlepiej suwmiarki.
Jeśli kupując lub mierząc pierścionek popełnimy błąd nie jest to żadna katastrofa – każdy zawodowy jubiler poradzi sobie z korektą rozmiaru!

Tabela rozmiarów pierścionka lub obrączki

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium