Producenci
Promocje
Srebrna bransoletka celebrytka Próby 925 gr. 1.55
Srebrna bransoletka celebrytka Próby 925 gr. 1.55

49,30 zł

Cena regularna: 69,00 zł

Najniższa cena: 69,00 zł
szt.
ZŁOTY ŁAŃCUSZEK 585 KRZYŻYK CHRZEST KOMUNIA
ZŁOTY ŁAŃCUSZEK 585 KRZYŻYK CHRZEST KOMUNIA

439,00 zł

Cena regularna: 487,00 zł

Najniższa cena: 487,00 zł
szt.
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Co warto wiedzieć o cechach probierczych?

Co warto wiedzieć o cechach probierczych?

Chociaż wycenę i stwierdzenie autentyczności biżuterii z metali szlachetnych lepiej i bezpieczniej powierzyć jest fachowcom warto wiedzieć jak wyglądają i co oznaczają poszczególne znaki probiercze.

Według aktualnie obowiązującego prawa polskiego cechę probierczą powinien posiadać każdy przedmiot skierowany do sprzedaży o wadze powyżej 1 grama ze złota i 5 gramów ze srebra. Znak probierczy jest wybity najczęściej w mało widocznym miejscu – na przykład po wewnętrznej stronie pierścionka, z tyłu zawieszki czy na zapięciu bransoletki. Jest na tyle mały, że da się odczytać wyłącznie przy pomocy lupy.

Jak wyglądają znaki probiercze złota i srebra ?

Cecha probiercza składa się z 3 elementów – jest to znak graficzny, litera i liczba. Grafika określa rodzaj kruszcu – w przypadku złota jest to głowa rycerza, srebra - głowa kobiety. Liczba określa próbę - w wyrobach jubilerskich występują 3 próby złota – liczbą 6 oznaczona jest próba 333, 3 -585 i 2 -750. Najczęściej spotykane próby srebra to 925, 875, 830 i 800 – taka liczba widnieje na znaku probierczym. Litera oznacza miasto, gdzie znajduje się odpowiedni dla wyrobu Urząd Probierczy. Na wyrobach o niższych próbach lub tylko pokrytych warstwą metalu szlachetnego wybija się skrót MET. Należy bardzo uważać kupując biżuterię z innego źródła niż sklep jubilerski. 585 wybite na pierścionku praktycznie nic nie oznacza, a przedmiot mógł zostać wykonany z metalu tylko imitującego złoto.

Czy są jeszcze inne cechy probiercze ?

Można powiedzieć, że jest ich nieskończenie wiele. Każde państwo posiada własne znaki probiercze, które zmieniały się w różnych okresach. U jubilerów znajdują się specjalne wykazy-katalogi prób probierczych z różnych lat i krajów. Tylko doświadczony mistrz jubilerski podejmie się odczytania takich znaków, które czasami dla amatora prawie nie różnią się między sobą. Dlatego do biżuterii pamiątkowej lub przywiezionej przed laty z wakacji należy podchodzić z pewną rezerwą, a po wycenę trzeba udać się do zakładu jubilerskiego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium